7 Nisan 2010 Çarşamba

Bilgi Yolculuğunda Yolunu Şaşıran O Güzel İnsanlara İthafen

Blog'umuzun konusu birtakım güzel insanlar. O güzel insanlar ki kimbilir ne amaçlarla, ne beklentilerle gelmişlerdi buraya? Neredeydiler, nasıl bir hayatları vardı acaba? Bu soruların bir kısmına yanıt bulmak için bu blog'a arama motorları vasıtasıyla gelen ziyaretçilerin sorgularını inceledim. İçlerinde çok eğlendiğim sorgular var. Bunlara hadi hep beraber bakalım (dipnot: yazar burada sohbet havası vermek istiyor):

  1. arkadaş pişti: Online pişti oynamak isteyen bir arkadaşın isteği sanırım; keşke yerine getirebilseydik. Blog'un bu sorguda çıkmasını sağlayan yazı budur.
  2. bazı şeyler görüyorum: Bu sorguyu google'layan kişi artık mistik öğeler mi aramaktaydı, The Sixth Sense'i yeni mi izlemişti bilemiyorum; ama onu buraya getiren şu yazı, benim pek sıkıcı bulduğum bir yazıydı.
  3. bozburun siteye bağlı arkadaşlık sitesi msn: Şu liste içerisinde açık ara en beğendiğim arama budur arkadaş; ne zaman aklıma gelse suratıma bir tebessüm oturuyor. Ah be abi keşke yardımcı olabilseydim sana, keşke Bozburun'da (artık Türkiye'nin hangi Bozburun'uysa orası) arkadaşlık kurabileceğin msn adresleri sunabilseydim; ancak elimden gelen bu kadar. Biz de kendi çapımızda yaşayıp gidiyoruz. Bu arada blog'u bu arama sonuçları arasında gösteren yazı da şu oluyor; abi seni buraya kadar boş yere yoracağını bilseydim hayatta yazmazdım o yazıyı, valla bak.
  4. bozburunda msn arkadaşlığı: Ah be abi, yukarıdaki arama sonunda sosyal bağlar güçlenememiş olsa gerek, Bozburun'un msn arkadaşlığı konusuna el atmışsın; yine de bana gelmişsin. Kusuruma bakma.
  5. fatih üniversitesinde okuyorum arkadaş: Bu arkadaşımız, ya kendisini ispatlamak istercesine "Arkadaş, ben Fatih Üniversitesi'nde okuyorum; var mı diyeceğin?" diyor; ya da okuduğu okulu dile getirerek arkadaş aramak istemiş. Bozburun'u sorsaydı yine biraz yardımcı olabilirdim.
  6. fecabook aç tanıdık arkadaş varmı: Bu soruyu bana soracağına keşke bir facebook açsaydın abicim; dünya senin için biraz daha güzel olurdu.
  7. tüm oğul ailesi kaç kişiymiş bakalım facebook'a katıldı.: İşte bu aramayı ben anlamadım. Anlayan varsa beri gelsin.
  8. ekrem cevahir lisesi otobüs seferleri: İşbu yazı sebebiyle İETT misyonu da üstlenmişim de haberim yokmuş.
  9. facebook mesajlari butun arkadas listesi okuyor mu: Evet abi, haberin yok ama okuyorlar. "Profilime Kim Bakmış? %100 Çalışıyor!!!" isimli gruba üye olup listendeki herkese davet yollarsan sen de arkadaşlarının mesajlarını okuyabiliyorsun.
  10. ülker hanımeller geliş fiyatı: Arayan kişi, aramasında blog'un çıkmasını sağlayan şu yazıyı okuduysa neler düşünmüştür; işte bunu merak ediyorum.

Arama motorlarından buraya sadece yukarıdakiler gibi sorgularla gelinmiyor; bazen mantıklı sorgular da oluyor. Ancak, yukarıdakiler varken kim ister ki mantıklı sorguyu...