28 Temmuz 2009 Salı

facebook'taki fake arkadaşlar ve bunların ayırt edilmesine giriş

Biliyorsunuz ki facebook'ta sizi listesine ekleyen fakat tanımadığınız insanlar mevcut. Bunların bir kısmı, halk arasında fake(sahte) olarak tanımlanan kullanıcılardan oluşmaktadır. Bazılarının ismi veya profil fotoğrafı tanıdık gelir bize, bazen profil fotoğrafları yerine soru işareti görürüz, nedendir bilinmez bazen ekleme taleplerini kabul ederiz.


Diyelim böyle bir kullanıcıyı eklemiş bulunduk, sonrasında günler günleri kovaladı ve biz bu kişinin gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu merak etmeye başladık. Bu kişi ille de sahte olmak zorunda değil; olur ya, arkadaşımızın sosyal yönü kuvvetli bir arkadaşıdır, bizi listesine ekleyerek sosyal ağını genişletmeyi hedefliyordur, bunun ayırdına varmamız gerekmektedir. İşte bu noktada şöyle bir yöntem izlediğimizde %80-%90 ihtimalle sahte üyeyi anlayabiliriz:


- Şüphelendiğiniz kişinin profil sayfasına girin. Büyük ihtimalle profil sayfasında, çok komik olduğunu öne süreceği videolardan ve arkadaş eklemelerinden başka bir şey göremeyeceksiniz. Filters (filtre) butonuna tıklayın (kullanıcının duvarının en üstünde sağ tarafta büyüteç simgesi ile yan yana duruyor), açılan menüden just friends butonuna basın. Karşınıza doğum günü kutlaması veya doğum günü kutlamasına teşekkür mesajları haricinde hiçbir şey çıkmıyorsa bilin ki bu üye sahtedir ya da yeni üyedir (belki bir ihtimal asosyalin önde bayrak tutanıdır ama bunu hiç düşünmüyoruz bile). Kilit nokta şu: bu kişi yeni üye ise facebook'a üye olur olmaz video postlamaya girişmez, bir iki arkadaşı ile mutlaka diyalog kurmaya bakacaktır; bu yüzden gönlünüzü ferah tutun.

Remove from friends seçeneği ise bu kişinin profil sayfasında en altta solda.

19 Temmuz 2009 Pazar

Evrim

Bundan birkaç yüzyıl sonra savaşlar çıksa, uluslar birbirlerine girse, kaynaklarımız tükense ve insanlık yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalsa; bir kişi gelip de bana "biz nerde kaybettik hacı?" diye sorsa oturup bilgece şu cevabı veririm:


"Ey oğul, insanoğlu, bundan milyonlarca yıl önce avcılık ve toplayıcıkla rızkını çıkarırken evrile evrile evinde bamya pişirir haline geldi ya, işte o vakit kaybettik, ondan gayrı iflah olmadık biz."

Bu kadar.