22 Ocak 2009 Perşembe

Arkadaşların MSN'de Kendi İsimlerini Kullanmaya Başlama Süreci

Beni çok hüzünlendirir böyle olaylar. Kişinin büyüdüğüne dair en büyük kanıtlardan birisidir çünkü bu süreç. Hatta sadece bizim değil, arkadaşlarımızın da büyüdüğünü müjdeleyen; cümbür cemaat evrildiğimizin resmini çizen bir şeydir.


ICQ zamanlarında neredeyse hiç kullanmadığım bir hesabım olduğu için o yıllardan bahsedemem; ama MSN Messenger ile tanışmam üniversite hazırlık yılına denk gelir. 4 yıldan fazladır kullandığım bu platformda (platform deyince ne güzel duruyor yahu) ne insanlar gördüm ki film replikleri ve şarkı sözlerini kendilerine nick ettiler, ne nickler gördüm nickin sahibi hakkında en ufak bir bilgi bile vermezdi. Başlarda Duman, Teoman, Placebo, Radiohead falan bu dalda açık ara öndeyken bir ara MSN listemde 5 kişinin "Comfortably Numb" olarak oturum açtığını görürdüm; hey yavrum hey!

Şimdi bakıyorum listeme, arkadaşlarımın neredeyse %70'i kendi ismini kullanmaya başlamış. Geriye kalanların bir kısmı yıllardır aynı nick'i kullandıkları için o nickler kendileriyle özdeşleşmiş; onlara saygım sonsuz bu arada. En başlarda %50-%60 dolaylarında seyreden şarkı sözü - şarkı adı - film adı - film repliği nickleri ise şimdi %10 dolaylarında devam ediyor.

Cidden büyüyoruz be blog, büyüdükçe o nickler bize komik geliyor; ya da geçici bir hevesti bu nickler. Bu süreçte hangi anlamı çıkarmam gerektiğini bilemedim, siz biliyorsanız söyleyin.

Not: Bir de "Why so serious?" iletilerinin ne zaman biteceğini merak etmekteyim.

Best wishes,
"Kürşat"

1 yorum:

fatih dedi ki...

şarkı sözleri ya da manalı sözler artık nicklerde değil, kişisel iletilerde. keza, beğenilen gruplar da now playing ile listeye arz ediliyor.

yine de takma isimlerde bir degisim/gelisim oldugu muhakkak.

ey internet, büyüyoruz seninle...